Gündem

ABD: Enflasyon endişesi, ısınma efekti

Tahvil faizlerinin bir enflasyon patlaması fiyatlaması yapmadığı, haliyle beklenen senaryoyu takip etmediği çıkarımı yapılabilir. Daha uzun vadeli Hazine getirilerinin yükseliş eğilimine ağırlık verememesi, Fed’in orta vadede düşecek enflasyon beklentisine dair bir fiyatlama yapma eğiliminin ağırlıkta olduğunu gösteriyor. Buna karşılık, enflasyonun harcama yetilerine olan yansımasının etkilerini görebiliriz. Bu da bireysellerin ekonomiye daha az güven duyarak daha az harcama yapmalarına neden olabilecektir. Hane halklarının halen güçlü harcama yapabildiği, biraz iyileşen ekonomi, biraz artan hareketlilik, biraz belli oranda istihdamın geri dönüşü itibariyle perakende satışlarındaki artışta halen karşılık buluyor. Bugün açıklanan Michigan tüketici güveninde ise, enflasyonist endişelerin kısa vadede etken olduğunu 85,5’ten 80,8’e düşüş itibariyle görüyoruz. 5 yıllık enflasyon beklentisinde ise; %2,8’den %2,9’a artış var.

 

Powell, bu hafta “somut ilerleme kaydetmek için hala daha zaman olduğunu, iş piyasasının hala tahvil alımlarını azaltmak için gereken hıza ulaşmadığını” söyledi. Buna karşılık, yüksek enflasyon baskısını ve bunun birkaç ay süreceğini kabul ediyor. Fiyatlar güçlü ve ortalama üzerinde bir hızla yükseliyor. Girdi ve satış fiyatlarında bu baskıyı muhtemelen göreceğiz. Bu güçlü enflasyonist ortamın daha fazla ısınmasının, özellikle kredilerden ve emlak piyasasından gelecek etkiyi absorbe etmek ise Fed’in elinde. Çünkü sıfıra yakın faizler talep yaratıyor. Faizleri erken artırmanın da yeniden deflasyon döngüsüne sokmasından endişe ediliyor. Önümüzdeki yakın dönem muhtemelen Fed şahinlerinin ve güvercinlerinin kendilerince haklı argümanlarını öne süreceklerini izleyeceğiz. Simülasyonlara konu olabilir, şartları birebir simülasyona yansıttığımızda bakalım enflasyon ve sürdürülebilir büyüme dinamiklerini beraber sağlayabilecek miyiz? 28 Temmuz toplantısındaki söylemler, rehberliğin çizilmesinde önemli yer tutacak ve Fed yıl bitmeden iletişim için bir fırsat yaratabilir.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı