Gündem

Anne ve bebeğe yatırım yaptı, ortalama ömrü 77,3 yıla çıkardı

Bir ülkenin ekonomik ve sosyal gelişmişliğinin, özellikle de sağlık ve tıbbi ilerlemenin, temel bir göstergesi olan ortalama yaşam süresi Çin’de, 2019 yılı itibarıyla 77,3 yıla yükseldi. Bu rakam, 2015 yılına kıyasla 0,96 yıllık bir artışa denk düşüyor. 
 
Yaşam süresindeki bu yükseliş, Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yayımlanan bir istatistiğe göre, ülkenin, 13. Beş Yıllık Plan döneminde (2016-2020), tıp ve sağlık alanlarında sürekli gelişmesini yansıtıyor. Öte yandan bu ilerleme, aynı zamanda Çin’in anne ve bebek bakımı konusundaki devamlı yatırımının ve ülke olarak sağlığa bağlı yoksulluğun giderilmesi programlarını uygulamaya koyma ve evrensel bir sağlık güvenliği sistemini destekleme çabalarının sonucu olarak değerlendiriliyor.
 
Merkezi hükümet, 594 adet anne ve bebek sağlığı bakım kurumunun geliştirilmesi amacıyla, 2016 ile 2019 yılları arasında 10 milyar yuandan (yaklaşık 1,5 milyar dolar) fazla bir fon tahsis etti. Çin’in temel sağlık sigorta programının kapsam oranı, 13. Beş Yıllık Plan dönemi süresince sabit kalarak ülke nüfusunun yüzde 95 kadarından fazlasını güvenlik şemsiyesi altına aldı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı