Gündem

Beijing sakinleri ilkbaharın başından beri 930 binden fazla ağaç dikti

Çin başkentinin yerel yetkilileri, ilkbaharın başından bu yana, Beijing’de yaşayan 1,21 milyon kişinin, gönüllü bir ağaçlandırma kampanyası çerçevesinde, 930 bini aşkın sayıda ağaç dikip 7,11 milyon ağacın bakımını yaptığını açıkladı.

Bu yıl başkent, mevcuduna 10 bin 667 hektar yeni orman alanıla 400 hektar yeni kentsel yeşil alan eklemeyi öngörüyor. Böylece kentin ormanlık alanı yüzde 44,6’ya, kentsel yeşil alan oranı da yüzde 49’a çıkmış olacak. Öte yandan kentte yaşayan kişi başına düşen park ve yeşil alan yüzölçümü 16,6 metrekare olacak.

Şu anda Beijing’de 31 adet ulusal ve kentsel orman parkı bulunuyor. Ayrıca Beijing yerel yetkilileri, ağaçlandırma projeleri yoluyla kenti yeşillendirmek için yoğun çabalar harcıyorlar. Kentte 13. Beş Yıllık Plan süresince (2016-2020) 54 bin 857 hektarlık yeni orman alanı oluşturuldu.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı