Sponsorlu Bağlantılar

Borsa Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Borsa Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Borsaya giriş yapacak olanlar için borsa yatırım hesabı nasıl açılır bu yazımızda detaylı bir şekilde anlatıyoruz.

Borsa piyasasında elinizdeki birikimlerinizi değerlendirerek yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Borsaya giriş yapmadan önce eğitim almanız sizlerin yararına olacaktır. Aldığınız eğitimler sayesinde bilinçli bir yatırımcı olabilirsiniz. Ama ilk önce borsaya girerken yatırım hesabı açmanız gerekmektedir. Şimdi sizlere borsa yatırım hesabı nasıl açılır detaylı bir şekilde anlatacağım.

Yatırım için borsayı seçen kişiler birikimlerini değerlendirmek için vadeli hesap açtırmaları gerekiyor. Bu hesaplar borsa işlemi yaptıran banka ve özel şirketler tarafından açılır. İstediğiniz herhangi birini seçerek, hesabınızı açtırmalısınız. Hesap açtırmadan, aracı kurumu seçmeden yatırım yapmanız mümkün değildir. Şimdi, borsaya giriş yapmak için gerekli olan prosedürlerin üzerinde duralım. Borsada alım – satım işlemleri nasıl yapılır bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Borsa hesabı açtırmak için öncelikle 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu kritere uyuyorsanız, diğer kriter seçeceğiniz aracı kurumun minimum başlangıç teminat ücretine sahip olmanız gerektiğidir. Şöyle ki eğer ki aracı kurumu piyasaya giriş yapmanız için en az 100 dolarınızın olmasını istiyorsa, hesabınıza ilk etapta minimum olarak bu rakam veya üzerinde para yatırmalısınız. Bakiyeniz eksik olursa yatırım yapmanız mümkün değildir. Bu yüzden yatırım için minimum rakamı öğrenmelisiniz. Böylelikle işlemlerinizi yürütmeye başlayabilirsiniz.

Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

Borsa Hesabı Nasıl Açılır?Piyasa ile bağlantı kurmanızı sağlayacak borsa aracı kurumu seçerek, yatırım hesabı açma talebinde bulunmanız gerekiyor. Bu talebi kurumların şubesine giderek yapabilirsiniz ya da internet aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Farklı iki türlü yapabilirsiniz. Hiç fark etmez. Gerekli prosedürler yerine getirdiğinizde kısa sürede hesabınızı aktif hale getirirler. Bunun için nüfus cüzdanı ve ikamet belgesinin fotokopisini istemektedirler. Bunların dışında bazı kurumlar ikametgah adresini doğrulamak için son birkaç ayın elektrik, su, doğal gaz faturasını isteyebilmektedir. İstenenleri kurama ilettiğinizde birkaç gün içinde hesabınız açılır. Bu konuda bilmeniz gereken önemli prosedürlerin üzerinde durmak istiyorum.

Borsa hesabı açtırmak istediğiniz aracı kurumunun fonksiyonları yatırımlarınız için oldukça önemlidir. Çünkü kurumların hepsi piyasanın tüm özelliklerini kullandırmamaktır. Bu özellikleri kullandırmak için Sermaye Piyasası Kurulu tarafından gerekli yetki belgesine sahip olmak gerekir. Bu belgeye sahip olmayanlar işlemleri kullandıramazlar. Bu yüzden borsada kullanacağınız yöntemleri piyasaya giriş yapmadan belirlemelisiniz. Ya da direkt olarak geniş yetki belgesine sahip olan kurumları seçmelisiniz. Böylelikle karar verdiğinizden başka özellik kullanacağınızda sıkıntı çekmezsiniz. Geniş yetki belgesi sayesinde tüm işlemleri yapmak daha mantıklıdır. Bu konuda elbette ki komisyon ücretlerini göz önünde bulundurmalısınız. Ücretlerin fazla olması, yatırım mantığına uymamaktadır. Düşük oranları tercih eden kurum seçiminde bulunmalısınız.

Aracı Kurumu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Aracı Kurumu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Aracı kurumu seçerken dikkat etmeniz gereken, kurumun yasal olmasıdır. Bunun nedeni yasal olmayan kurumlar nedeniyle dolandırılma riski bulunmasıdır. Bu nedenle SPK’nın düzenlemelerine ve denetlemelerine uygun bulunan, yetki belgesi verilen kurumları tercih etmelisiniz. Böylelikle dolandırılma gibi ihtimalleri ortadan kaldırarak, işlemlerinizi güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Küçük miktardaki birikimlerinizi uzun vadede güzel miktarda değerlendirebilirsiniz. Bunun için borsa bilginizin ve deneyiminizin yerinde olması gerekiyor. Bu konuda aracı kurumların sunmuş olduğu eğitimlerden ve demo hesap hizmetinden faydalanmanızı öneririz. Böylece doğru zamanda, doğru işlemleri yapabilir birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Borsada para kazanmak için neye dikkat etmeli bu yazımızda anlattık.

Sonuç olarak; borsa hesabı açmak için aracı kurumu seçilmesi gerekiyor. Bunun için ya bankaları ya da özel şirketlerden birini seçersiniz. Banka veya özel şirket seçmenizin farkı yoktur. Çünkü her iki aracı kurumu borsada işlemlerinizi gerçekleştirmek için komisyon ücreti kesintisi yapar. Bu nedenle komisyon oranı düşük olan kurumu seçmeniz yararınıza olacaktır. Bu konuda gerekli hususları demo hesaplarda alıştırma yaparak öğrenebilirsiniz. Hem tecrübe kazanırsınız hem de paranızı nasıl yönetmeniz gerektiği hususunu anlayarak, piyasada kendinize has taktikler oluşturabilirsiniz. Böylelikle zaman içinde profesyoneller gibi düşüncelere sahip olabilir, paranızı en iyi şekillerde değerlendirebilirsiniz.

Kaynak: https://www.ekonomihaberler.com/

 

Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı