Gündem

Çin, Avrupa ile olan demiryolu hatlarına bir yenisini daha ekledi

Çin ile Avrupa arasında, yeni bir demiryoluyla yük taşıma hizmeti daha açıldı. Söz konusu hat, Çin’in kuzeybatı eyaleti Gansu’daki Wuwei kentini Almanya’nın Duisburg kentine bağlayacak. 50 adet konteyner taşıyan yük katarı, 17 Mayıs Pazartesi günü Wuwei’nin güney garından doğu istikametinde, Duisburg’a gitmek üzere hareket etti. Aradaki 9 bin kilometreyi aşkın mesafe 18 günde katedilmiş olacak. Gansu’nun başkenti Lanzhou’da yerleşik China Railway Lanzhou Bureau Group Co. Ltd. tarafından yapılan açıklamaya bakılırsa bu süre, denizyolu ile nakliyeye kıyasla 30 gün kadar bir zaman kazanılmasını sağlıyor.

Yine işlemci firmanın ifadesine göre, ihracatçılar, yurt dışına gönderecekleri malları Tianjin kentinden ve Zhejiang, Guangdong ve Shandong eyaletlerinden Wuwei’de bulunan gümrüksüz bir lojistik bölgeye gönderiyor. Bu mallar buradan ihracat için dışarıya gidecek katarlara yükleniyor.

İhracata dönük olarak trene yüklenen ilk parti mal toplam 739 ton ağırlığında olup yaklaşık 22 milyon yuan (3,4 milyon dolar) değerindeydi. Söz konusu mallar otomasyon makineleri, endistriye yönelik parçalar, paslanmaz çelikten mutfak aletleri, büro edevatı ve ufak ev aletleri gibi malzemeler içeriyordu. 

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı