Gündem

Çin: Nükleer silahsızlanma sürecini hızlandırmaya devam edeceğiz

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin’in nükleer silahsızlanma sürecini hızlandırmaya devam edeceğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying günlük basın toplantısında, Çin’in nükleer silahlara sahip olmayan ülkelerin nükleer silahsızlanma sürecini ilerletme hakkındaki taleplerini anlayışla karşıladığını söyleyen Hua, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“Çin, nükleer silaha sahip olduğu ilk günden itibaren nükleer silahların kapsamlı bir şekilde yasaklanması ve tamamen yok edilmesi inisiyatifinde yer alıyor, nükleer silahları hiçbir zaman ve hiçbir durumda ilk kullanan taraf olmama ilkesine de daima uyuyor. Çin ayrıca, nükleer silahlara sahip olmayan ülke ve bölgelere karşı nükleer silah kullanmamayı veya kullanma tehdidinde bulunmamayı taahhüt etti ve kendi nükleer gücünü de ulusal güvenliğin ihtiyaç duyduğu asgari seviyede koruyor. Bu, Çin hükümetinin uyguladığı temel bir politikadır. Çin, somut hareketlerle küresel stratejik istikrarı korumak ve uluslararası silah kontrolü ile silahsızlanma sürecini hızlandırmak için katkıda bulunacak.”
 
Hua Chunying, “Söz konusu anlaşma, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması temelinde kurulan uluslararası nükleer silahsızlanma ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi sistemine zarar verdiği için Çin, bu anlaşmayı ne kabul edecek, ne imzalayacak, ne de onaylayacak” ifadelerini kullandı. Hua, “Çin, nükleer silahsızlanma sürecini rasyonel, somut ve verimli şekilde hızlandırarak, küresel stratejik denge ile istikrarı korumak ve nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya inşa etmek için çaba harcayacak. Biz, nükleer silahlara sahip olmayan ülkelerle bu konuda yapıcı iletişimde bulunmaya hazırız” dedi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı