Ekonomi

ECB kaynaklarına göre, faiz indirimi olasılığı sanılandan fazla olabilir

Avrupa Merkez Bankası kaynaklarından gelen haberler, politika yapıcıların daha düşük faiz oranlarını hiç de dışlamadıklarını gösteriyor. Politika zemininde bir değişiklik yapmadıkları aksiyonsuz toplantılarının bir hafta sonrasında, ECB yetkilileri aslında piyasanın yeni bir faiz indirimi olasılığını fazla hafife aldığını belirterek, Banka’nın ilave varlık alımlarının yanında daha derin negatif faiz oranlarını da değerlendirme olasılığını artırmış oldular. Resesyon baskıları, artan karantina önlemleri çerçevesinde artarken ve Almanya gibi büyük ekonomiler de büyüme projeksiyonlarını aşağı çekerken bir yandan da EUR kurunun güçlenmesi ekonomi üzerinde baskıyı artırıyor. Hem enflasyon hem de büyüme anlamında eğilim zayıf kalmayı sürdürüyor.

 

Bloomberg ekranında faiz projeksiyonları yıl sonuna kadar olan (tahminen Ekim ve sonrası) süreçte 5 baz puanlık bir kesinti öngörüyordu. Negatif faiz uygulayan Merkez bankaları olarak şu anda Avrupa, Japonya, İsviçre ve Danimarka kaldı. Negatif faizlerin daha da derinleştirilmesi, bugüne kadar özellikle Almanya gibi tasarruf oranı yüksek ülkelerin banka karlılığını zedelememek için karşı çıktığı bir konuydu.

 

ECB faiz projeksiyonları… Kaynak: ECB, Bloomberg

 

ECB’nin artan ekonomik belirsizlikler ve güçlenen EUR baskısı nedeniyle ilave bir gevşeme hamlesi yapması beklenecek bir durum. İlave varlık alımlarının yanına faiz indirimini de eklemek gerekecek bu aşamada. Deposit oranlarının zaten -0,50% seviyesindeyken, daha da negatifleştirilmesi bankacılık sektörü açısından mevduat çıkışını hızlandırıcı bir etki yapabilir. Fed öncesinde, net EUR negatif bir etki yaratacaktır.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı