Ekonomi

Ekonomik güven endeksi Ocak 2021

TÜİK’in aylık olarak yayımladığı, mevsim etkilerinden arındırılmış Ekonomik Güven Endeksi (EGE), Ocak ayında bir önceki aya göre %1,6 artış, önceki yılın aynı ayına göre %3,1 azalış göstererek 96,2 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış Tüketici Güven Endeksi, , Ocak ayında bir önceki aya kıyasla %4,0 artış, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %2,3 artış göstererek 83,3 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış Hizmet Sektörü Güven Endeksi, Ocak ayında bir önceki aya kıyasla %2,9 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %10,4 azalışla 101,9Perakende Ticaret Sektörü Güven Endeksi, bir önceki aya kıyasla %0,2 azalış gösterirkenbir önceki yılın aynı ayına göre %13,0 azalışla 108,5 ve İnşaat Sektörü Güven Endeksi bir önceki aya kıyasla %5,2 azalışbir önceki yılın aynı ayına göre %6,0 azalışla 84,2 oldu.

 

Reel Kesim Güven Endeksi Ocak ayında, bir önceki aya göre %1,3 azalış, bir önceki yılın aynı ayına göre %2,4 artışla 109,0 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Sektörel güven endekslerinin hesaplanmasına kaynak olan işyeri eğilim anketleri kapsamında yapılan uygulama değişikliklerine bağlı olarak sektörel güven endeksleri ve alt endekslerinde yapılan ana revizyon, ekonomik güven endeksinde ana revizyona neden olmuştur. Detaylı bilgi raporda mevcuttur.

Rapor için tıklayınız.

https://www.bmd.com.tr/page/rapor_detay/4616/ekonomik-guven-endeksi—ocak-2021.htm

 

Kaynak BMD Araştırma
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı