Gündem

Emeklilere Ekstradan Zam Müjdesi

Emekli vatandaşlara seyyanen zam yapılması yenden gündeme geldi. Emeklilerin ekonomik olarak rahat bir hayat yaşaması için gerekli olan desteği sağlamak amacıyla emekli maaşlarına seyyanen zam yapılması bekleniyor. Emekli maaşlarına yapılacak seyyanen zam ile maaşlardaki adaletsizliğin ortadan kalkması beklenirken emekli dernekleri konuyu yeniden gündeme getirerek emekli maaşlarına yılın ikinci yarısında seyyanen zam yapılmasını isteyecek.
Emekli maaşlarına yapılan zamları yüksek emekli maaşı alan emeklilere fazla zam alması ancak düşük emekli maaşı alanların ise daha düşük zam almasına sebep olurken aynı görevden emekli olan vatandaşların dahi emekli maaşlarında adaletsizlik meydana getiriyordu. Emekli maaşlarına yapılacak seyyanen zam sonrası emeklilere zam oranı değil zam tutarı açıklanacak. Böylelikle emekli vatandaşların maaş adaletsizliği ortadan kalkmış olacak.

Seyyanen Zam Emekli Maaşı Hesaplama

Örneğin bin 500 lira emekli maaşı alan bir emekliye yüzde 10 zam yapıldığında aylık 150 lira tutarında zam yapılırken, 5000 bin lira emekli maaşı alan emekli ayı zam oranıyla 500 lira zam almış oluyor. Bu sebeple emekli maaşları arasında adaletsizlik ve gelir dağılımında eşitsizlik meydana gelirken emekli maaşları arasında uçurum her yıl büyüyor.

Emekli Dernekleri Gündeme Getirecek

TÜED bu yıl emekli maaşlarına seyyanen zam yapılması için konuyu meclise getirmek istediklerini belirterek en düşük emekli maaşına yapılan zam sonrası emekli maaşlarına yapılacak bundan sonraki zamların seyyanen olması yönünde çalışmalar yapacağı belirtildi.

Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı