Gündem

Ergenleri dijital bağımlılıktan korumak için yasa çıkardı

Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi, ergenlerin dijital ürünlere bağımlılığa karşı korunması için mevcut yasayı yeniden ele alıp oyladı. Söz konusu yasa, gelecek yılın 1 Haziran günü yürürlüğe girecek.  
 
Yeni yasa, internet ürün ve hizmet sağlayıcılarının, ‘yetişkin olmayanlara, onların bağımlılığına yol açabilecek nitelikte ürün ve hizmet sunmamaları’ zorunluluğu getiriyor.
Yeni yasada zaman ve tüketim kısıtlaması var. Örneğin dijital hizmet (oyun, canlı yayın, sesli yayın, video ve sosyal ağlar) sağlayıcıları reşit olmayan gençlerin dijital ürünlere bağımlılığını sınırlamak için ‘uygun işlevsellikte’ önlemler benimseyecek. Ayrıca yeni yasa, yüksek dozda siber arzla karşı karşıya kalan gençlere ve ebeveynlerine, sağlayıcılardan bunları durdurma ve bloke etme gibi her türlü gerekli önlemi almalarını talep etme hakkı da getiriyor.
 
Ülke, Aralık 2018’de, video oyunlarının yol açtığı bağımlılığa ve sosyal amaçlara hizmet etmeyen oyunlara karşı önlemlere başvurmuştu. Bir etik komite, bu türden çevrimiçi oyunları gözden geçirmekle görevlendirilmişti. Yeni yasal düzenleme, esas olarak dev Tencent firmasının video oyunları sektöründeki Çin dijital ürünlerini hedef almakla birlikte, Asya piyasasında satışta olan yabancı kökenli oyunları da bir ölçüde etkileyecek.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı