Ekonomi

Fed-FOMC Toplantısı Beklentileri,

26-27 Ocak tarihlerinde 2021 yılının ilk FOMC toplantıları gerçekleştirilecek. Bugün başlayan ve yarın akşam sona erecek olan toplantılarda para politikası cephesinde herhangi bir piyasa beklentisi bulunmuyor. %0-0.25 aralığında belirlenen federal fonlama oranının korunması ve sözle yönlendirmede Aralık ayı pozisyonlanmasının korunması ana beklentiler konumunda. Öte yandan bir takım farklı beklentiler de masadaki yerini çoktan almış durumda.

Başta ABD olmak üzere yıl başlangıcından bu yana küresel tahvil faizlerinde önemli yükselişler gözlendi. Geçtiğimiz hafta paylaştığımız 2021 Strateji Raporumuz nezdinde de yer verdiğimiz üzere 20212’in öne çıkacak ana temalarından birisi enflasyon hadlerindeki yükseliş, diğeri ise tahvil faizlerindeki toparlanma olacak. Her ne kadar beklentilerimiz bu minvalde oluşsa da küresel faiz düzeylerindeki yükselişin, bilhassa da Georgia’da gerçekleştirilen Senato seçimlerinin ardından takip edilmesini zamanlama olarak önden ve anlamlandırmakta güçlük çeker şekilde yorumladığımızı eklemek isteriz. Hatırlatmak gerekirse, ABD 10y vadeli tahvil faizi yıla %0.94 seviyesinde başlarken 1-2 haftalık zaman dilimi içerisinde %1.19 düzeyine dek yükseliş göstermiş, enflasyon beklentileri de –piyasada oluşan- 2 yıl aranın ardından %2 seviyesinin üzerine hareketlenmişti.

Fed’in politika metninde önemli bir değişiklik beklentisine sahip değiliz. Ancak, Başkan Powell’ın yapması muhtemel yönlendirmeleri yakından izleyeceğiz. Son dönemde bir takım bölgesel Fed başkanlarından gelen “tapering” açıklamalarına Başkan Powell, Brainard ve Clarida’nın ortamı sakinleştirme çabaları ekseninde katılmıyoruz. Şayet tüm büyüme dinamikleri beklendiği şekilde sağlıklı bir patikada gelişecek olursa ve global toparlanma tahmin edilen takvimin öncesinde gerçekleşirse yılın tamamlanmasına yakın varlık alım programında bir takım aşağı yönlü revizyon ve/veya dil değişikliği gelebilir. Ancak, ana beklentilerimiz hali hazırda destekleyici duruşların devam etmesi, varlık alım programının $120 milyar şeklinde sürmesi ve belki yılın ikinci yarısında satın alınan vadelerde farklılaşmaya gidilmesi şeklinde oluşmakta. Öte yandan soru-cevap kısmında faizlerdeki yükseliş, Demokrat Parti liderliğindeki Senato ve mali teşvik destekleri, enflasyon beklentilerindeki toparlanma ve pandeminin Euro Bölgesi gibi önemli noktalarda kötüleşmeye devam etmesine yönelik konuların gündeme gelmesini de bekliyoruz.

Fiyatlamalar açısından temel yaklaşımlarımız; Başkan Powell’ın ortamı sakinleştirme çabalarını bir kez daha ortaya koyması, zayıf Amerikan doları teması eksenli işlemlerin sürmesi ve tahvil faizlerindeki yükselişleri orta-uzun vadede yükselmeye devam etmesi. Kısa vadede belirli bant aralıklarında tahvil faizleri düzeylerinin oluşmasını normal karşılayacağız. Örneğin, ABD 10y faizi açısından %1-1.10 aralığındaki yoğunlaşma bizler açısından şaşırtıcı olmayacak. Ancak, fiyatlamalar açısından ana handikap başlığımız, pozisyonlardaki tek yönlü sıkışma –pozitif taraftaiyimserliğin fazlası ile satın alınmış olması. Hemen hemen tüm yatırımcılar yılın ilk çeyreğinde başta hisse senetleri olmak üzere global çapta aşağı yönlü düzeltme ihtimalini yüksek görmekle birlikte takip ettiğimiz belirli risk indikatörlerinde majör değişim sinyalleri söz konusu değil. p/c rasyosu 0.38 ile tarihi düşüklerine yakın seyrederken, uzun yönlü pozisyondaki yatırım algısı ise tarihi yükseklerinden gerilemekle birlikte yüksek kalmaya devam ediyor. Değerlendirmemiz o ki, muhtemel hisse senetlerindeki dalga boyu yüksek satış baskıları diğer varlık gruplarındaki çözülmeyi de oldukça kısa sürede gündeme getirebilir ve yatırımcıların nakit arayışına girmesinin önünü açabilir. EURUSD paritesinin kısa vadede İtalya kaynaklı siyasi riskler ve bölgeye ait çift dip senaryosunun belirginleşmesi ihtimaline karşı 1.20-1.23 aralığında işlemlerini artırmasını, orta vadede ise 1.25-1.30 bölgesine ivmelenmesini yüksek olasılık görmeye devam ediyor.

Kaynak Orkun Gödek / Deniz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı