Spor

Fenomen Tenis Sporu

Tenis hız, çeviklik, hassasiyet ve dayanıklılığı birleştiren bir spordur. Tenis oyunu 200 yıldan daha uzun bir süre önce İngiltere’de ortaya çıktı. Tenis oynamak için, oyuncular bir file üzerinden rakibine bir topa vurmak için bir tenis raketleri kullanırlar. Tenis sporu dünya çapında milyonlarca insan tarafından kulüplerde, televizyonda ve profesyonel turnuvalarda oynanmaktadır. Profesyonel tenisçiler geçimlerini tenis oynayarak kazanırlar – sporun adı Latince “fırlatmak” kelimesinden türetilmiştir. En popüler turnuvalar Tenis Profesyonelleri Derneği’nin (ATP) turnuvalarıdır. Bu turnuvalar her yıl düzenli olarak yaz ve kış aylarında düzenleniyor

Tenis Sporunun Tarihsel Gelişimi

20. yüzyılın başlarında pek çok insan tenisi ek bir spor olarak oynuyordu. Ancak, o zamanlar çok az profesyonel turnuva olduğu için çok popüler değildi. Oyuncular ancak müsabakaları kazanarak para kazanabilir ve bu beklentiyi karşılamadıklarında ilgilerini kaybederlerdi. Bu soruna yanıt olarak, modern tenisin kurucu babaları ilk profesyonel devreyi, Uluslararası Çim Tenisi Birliği’ni (ILU) yarattılar.

Bu organizasyon çim tenisini okullar arasında yaygınlaştırdı ve uluslararası bir izleyici kitlesine ulaştırdı. 1881’de, ILU’nun kurulmasından on bir yıl sonra, 32 ülke bir araya gelerek Uluslararası Tenis Federasyonu’nu (ITF) oluşturdu. Her iki kuruluş da tenis sporunu dünya çapında tanıtmak ve büyütmek için uluslararası kabul görmüş kurallara göre maçları teşvik eder ve yürütür.

Çim Tenisi Yasaları

Çim tenisi ile ilgili yasalar “tenis kortu” adı verilen bir kortta kesinlikle uygulanır. Tenis oynamak için bir ucunda file olan dikdörtgen bir kort yaygındır; ancak, kriket gibi bazı sporlar bunun yerine dairesel zeminler kullanır. Teniste puan kazanmak için, her oyuncu filenin üzerinden ve rakibinin sahasına Wilson tenis raketleri ile topa vurmalıdır – buna topa “ağ üzerinden vurmak” veya “servis atmak” denir.

Rakipleri şutlarını ağ üzerinden geri döndürmediğinde veya kendilerine servis yaparken hata yapmadığında, oyuncular “hatalı vuruşlar” veya sadece “hatalar” olarak adlandırılan puanları veya oyunları kaybederler.

Her iki tarafça altı hata toplandıktan sonra, bir taraf 11 puana ulaştığında veya tüm puanlar bir tarafça altı defadan fazla hata olmadan altı kez toplandığında oyun sona erer – buna “bir vuruşla” kazanma veya basitçe “kazanma” denir.

 

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu