Sponsorlu Bağlantılar

FERACE NEDİR? NEDEN TERCİH EDİLİR?

FERACE NEDİR? NEDEN TERCİH EDİLİR?

Osmanlı zamanında Anadolu’da yaşamakta olan Türklerin sokağa çıkacakları vakit giydikleri üstlüklere ferace adı veriliyordu. Genel olarak elbise kategorisinde değerlendirebileceğimiz feraceler; siyah renkli, uzun kollu, bol ve yakasızdır. Yapısı itibari ile her ne kadar pardösüye benzer olsa da farklı kategori olarak değerlendirilmektedir. Ferace, tüm vücut hatlarını kapatarak yere kadar uzanmaktadır. Osmanlı zamanına baktığımızda kadınların yanı sıra erkeklerin de giydiğini görmek mümkündür.

Günümüzde daha çok tesettürlü hanımların tercihi olan feracenin seçilmesinin sebeplerinden biri son derece geniş ve rahat kullanma imkânı sunmasıdır. Çarşaf giymekten kaçınan hanımlar için gayet kullanışlı olan bu model cepli/cepsiz, kapüşonlu/kapüşonsuz düğmeli/düğmesiz gibi birçok seçeneğiyle son dönemde adından sıkça söz ettiriyor. Osmanlı döneminde her ne kadar tek renk olarak siyah kullanılmış olsa da şimdilerde pek çok renk seçeneğiyle karşımıza çıkıyor.

 

Feraceyi Pardösüden Ayıran Özellikler Nelerdir?

 

Her mevsim için çeşitli kumaşlardan üretilen ve her kesime hitap edebilen, farklı renk seçeneklerine sahip olan tesettür feraceler çoğunlukla pardösüler ile karıştırılıyor. Şimdi feracenin ne olduğundan bahsettiğimize göre feraceyi pardösüden ayıran özelliklere değinebiliriz.

İlk olarak feracenin vücut hatlarını baştan aşağı kapattığını belirtelim. Pardösü bu konuda biraz daha farklıdır. Tesettür modasında vazgeçilmezlerden biri olan pardösü, yerine göre vücut hatlarını daha da ortaya çıkaran bir modeldir. Dar ve şık modeller üstünüze tam oturur böylece vücut hatları belirginleşir. Bundan dolayı eğer ki dikkat çekmek istemiyorsanız pardösü yerine feraceleri tercih edebilirsiniz. Ferace modellerinde geçmişten bugüne daha çok koyu renkler ve sade ürünler tercih edilirken pardösüde ise çeşitli modeller ve hemen hemen her rengi görebiliriz. Bunun nedeni ise sokakta daha az dikkat çekmektir. Gün geçtikçe taşlı desenli modelleri üretilse de büyük bir kısım hala sade modelleri tercih etmektedir.

 

Neden Ferace Tercih Edilmelidir?

 

Dinine bağlı hanımlarımızın en çok tercih ettiği ürünler arasında yer edinen ferace modelleri, vücudun tüm hatlarını kapattığı için tesettür ölçülerine uygundur. Diğer ürünlere göre daha bol ve uzun olan bu modeller giyim olarak pratik olduğu kadar kullanım konusunda da kolaylık sağlamaktadır. Çeşitli kombinler ile şıklığı yakalamanıza yardımcı olacak ferace modelleri, sadeliği sayesinde takılar, çanta ve ayakkabılarınızla beraber rahatlıkla kombinlenebilir. Dilerseniz altına tayt bile giyebilirsiniz. Çünkü ferace modelleri, içinize giydikleri bolluğu ve uzunluğu ile saklayacaktır. Tesettür giyime farklı bir hava katan feracelerin, çeşitli kumaş ve renk seçenekleri bulunmaktadır. Size en uygun kumaşı seçerek şıklığınıza ayrı bir hava katın!

https://modamesra.com/tesettur-ferace/

 

 

Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı