Gündem

Fransa: Çarklar durmuyor, önlem alınmıyor, işçiler birer birer ölüyor

Fransa’da koronavirüsle mücadelede binlerce enfekte olmuş sağlıkçının yanı sıra, hükümet tarafından “ikinci sırada” olarak nitelendirilen işçiler de ağır bedeller ödüyor. Bu sektörlerden birer birer ölüm haberler gelmeye başladı.

Bunun nedeni ise işverenler tarafından koruyucu önlemlerin yeterli derecede alınmaması ve hükümetin üretimi mümkün olduğunca durdurmak istememesi.

ULAŞIM EMEKÇİSİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Rapports de Force isimli medya kuruluşu çeşitli sektörlerdeki bilgileri açıkladı. Buna göre, Paris Toplu Taşıma Sistemi RATP’de bir çalışan salgından kaynaklı olarak hayatını kaybederken, RATP yönetimi bu kişinin “Otobüs merkezinde kadrolu çalışan” olduğunu duyurdu. Yaşamını yitiren işçinin denetimci/kontrolcü olarak işe başladığı ve çeşitli kademelerde çalıştığı belirtilirken emekliliğine ise az kaldığı ve uzun zamandır da CGT (Genel İş Konfederasyonu) sendikasının üyesi olduğu ortaya çıktı. Sendika kaynaklarına göre, RATP ulaşım sektöründe en az 70 çalışan koronavirüse yakalandı ve 2’sinin sağlık durumları kritik seviyede.

SÜPERMARKET ÇALIŞANLARI

26 Mart günü, Paris’teki Carrefour Saint-Denis’de çalışan ve sendika delegesi 52 yaşındaki kadın kasiyer Aicha Issadounène, koronavirüse karşı yaşam mücadelesinde yenik düşmüştü. CGT şubesinin açıklamasında “Her şeyden önce Aicha, işverenin bitmek bilmeyen kâr hırsının kurbanı olmuştur. Şirket, “Yönetim kademesindekiler için salgına yönelik testler, maskeler ve uygun koşullar yaratırlırken, işçiler ise hiçbir koruma önemi almadan en öne atılmaktan çekinmediler” diyerek öfkeli olduklarını ve süpermarketin kapatılması için girişimde bulunduğunu vurguladı. Aicha, CGT’ye Ticaret ve Hizmetler Federasyonu’nun hayatını kaybeden ikinci temsilcisiydi. Bir hafta önce, O’Parinor isimli alışveriş merkezinde güvenlik görevlisi olarak çalışan 45 yaşındaki Alain Siekappen de salgından dolayı hayatını kaybetmişti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı