Ekonomi

İzin almaksızın ödeme hizmeti sunmak suçtur

Merkez Bankası’nın izinsiz ödeme hizmeti sunan kişi ve kuruluşlar hakkında yaptığı uyarı hakkında açıklama yapan TÖDEB Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Eliaçık, İzin almaksızın ödeme hizmeti sunmak suçtur. Bu noktada yasa dışı faaliyet sunanların Merkez Bankasına bildirilmesi önemlidir.

Merkez Bankası yaptığı duyuruyla, son zamanlarda ilgili mevzuatın gerektirdiği izin ve yetkiler olmadan bir kısım işletme ve kişilerin para transferi ve fatura ödemeleri hizmetlerine aracılık ettiğini ancak ödeme hizmetlerinin sunulabilmesi için gerekli lisanların alınmış olması gerektiğinin altını çizdi. Lisanslı kuruluşlar dışında ödeme hizmeti sunulmasının suç olduğu ve bu tür kurum veya kişilerle karşılaşıldığında Cumhuriyet başsavcılıklarına başvurulması gerektiği de açıklamada yer aldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği (TÖDEB) Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Eliaçık, “İzin almaksızın ödeme hizmeti sunmak suçtur. Bu noktada yasa dışı faaliyet sunanların Merkez Bankasına bildirilmesi önemlidir. Nitekim yasa dışı faaliyetlerle mücadelede Merkez Bankasınca etkili aksiyonlar alınmaktadır. Bu mücadelede ödeme hizmetleri alanında faaliyet izni bulunan 56 Üyemizi de korumak adına TÖDEB olarak otoritelerimize destek veriyoruz.” dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı