Sağlık

İzmir Tabip Odası: Sağlık çalışanlarına rutin test yapılmalı

İzmir Tabip Odası, sağlık çalışanlarına rutin Covid-19 testi yapılması çağrısında bulundu. Görsel medyada, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin, halka açık bir alanda, PCR testi için örnek aldığı belirtilen açıklamada, “Bu kişilerin nasıl seçildiği, örnek alma ortamının uygun olup olmadığı sorularının dışında, İzmir’de binlerce sağlık çalışanı kendilerine rutin olarak Covid-19 testi yapılmasını beklerken bu uygulamanın neye hizmet ettiğini anlamakta güçlük çekiyoruz” denildi.

Günlük test sayısının 20 binler seviyesine gelmiş olmasının olumlu olarak değerlendirildiği açıklamada, test sayının daha da artırılarak Covid-19 pozitif hastaların yakalanıp izole ve tedavi edilmesinin, temaslıların saptanmasının salgın yönetiminde çok önemli olduğu kaydedildi.

BU UYGULAMA NEYE HİZMET EDİYOR?

“Sağlık çalışanları pandemiden etkilenen en riskli grubu oluşturmaktadır. Sürecin en başından bu yana vurguladığımız gibi pandemi poliklinik ve servislerinde, acil servislerde, Aile Sağlığı Merkezlerinde, iş yerlerinde çalışan hekimlerin düzenli testlerinin yapılması, hastalığı bulgu olmaksızın geçirenlerin saptanması için gereklidir” denilen açıklamada, “Ancak 6 Nisan 2020 tarihinde görsel medyada, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin kentin belli noktalarında, halka açık bir alanda, PCR testi için örnek aldığı görülmüştür. Bu kişilerin nasıl seçildiği, örnek alma ortamının uygun olup olmadığı sorularının dışında, İzmir’de binlerce sağlık çalışanı kendilerine rutin olarak Covid-19 testi yapılmasını beklerken bu uygulamanın neye hizmet ettiğini anlamakta güçlük çekiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı