Gündem

Kar hırsı işçilerin ve toplumun sağlığına mal olacak

İzmir Emek ve Demokrasi güçleri koronavirüs salgınıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’de alınmayan önlemlere değinerek “Siyasi iktidar tarafından alınmayan tedbirlerin en olası kurbanları da ne yazık ki emekçiler olacak” dedi.

İlk vakanın görünmesinin ardından geçen 20 günlük süreçte Türkiye’nin resmi sayılar dahilinde dünyada en çok Covid-19 vakası görülen 9. ülke konumuna geldiğini belirten İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin açıklamasında “Maalesef alınmayan tedbirler, yönetilemeyen kriz süreci ile birlikte ülkemizin, bu sıralamada daha üst basamaklara tırmanacağı açıktır. Covid-19 salgınına ve benzeri küresel salgınlar karşı aklın ve bilimin gösterdiği çözüm evde kalmak iken, bu yol takip edilmiyor. Siyasi iktidar tarafından alınmayan tedbirlerin en olası kurbanları da ne yazık ki emekçiler olacak görünüyor. Dil, din, cinsiyet, milliyet ayrımı yapmayan salgın ile mücadelede açık bir sınıf ayrımcılığı yaşanıyor.  İşçiler fabrikalarda, kalabalık iş yerlerinde, toplu taşımada ölüme gönderilirken “evde kal” çağrıları yapılıyor” ifadelerine yer verildi.

İKTİDARIN ÇARKLAR DÖNECEK DAYATMASININ BEDELİNİ İŞÇİLER ÖDEYECEKTİR

İktidarın “çarklar dönecek” dayatmasının en büyük bedelini, bu salgın koşullarında çalışmak zorunda bırakılan büyük oranda örgütsüz işçiler ve ailelerinin ödeyeceğinin belirtildiği açıklamada, salgının kontrolünün zorlaşmasıyla birlikte patronların kar hırsının toplum sağlığına mal olacağı, işçi kırımına döneceği belirtildi.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, hükümet, işverenlerin dayatması sonucu, çoğu özel sektörde olmak üzere, 18-20 yaş arasında 811 bin genç işçi çalışmaya zorlandığını belirterek “kriz sürecini yönetemediği açık olan hükümet tarafından görüntüyü kurtarmak amaçlı alınan bu kararlara karşı herkesi sesini yükseltmeye, aşağıdaki taleplerin arkasında bir araya gelmeye davet ediyoruz” dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı