Gündem

Kayseri Kocasinan’dan örnek Konkasör tesisi

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katıldığı programda konuşan Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Agrega Üretim Tesisi’nin şehre büyük bir yatırım ve kazanç olduğunu belirterek, bunun yanı sıra Kayseri’ye beton asfalt için beton santrali ile enerji tesisinin kuracaklarının müjdesini verdi.

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’ın ev sahipliğinde, Gürpınar Mahallesi’nde düzenlenen açılış törenine; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Ayşe Böhürler, Şaban Çopuroğlu, Bayar Özsoy ve Dr. Murat Cahid Cıngı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcıları ile TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, Tomarza Belediye Başkanı Davut Şahin, AK Parti İl Başkanı Fatih Üzüm, AK Parti Kocasinan İlçe Başkanı Selçuk Melekoğlu, sivil toplum kuruluşları, il müdürleri, meclis üyeleri, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, muhtarlar ve Kayserililer katıldı.

‘Kendi kendine yetebilen bir belediye’ olabilmenin standartlarını her geçen gün artırdıklarını ve bu konuda Türkiye’de sayılı belediye olduklarının altını çizen Başkan Çolakbayrakdar; “Yedi sene önce başladığımız çalışmayla bugünlere geldik. 2015 yılında göreve geldiğimde bir asfalt plentimizin ve ardından da agrega üretim tesisinin olmasıydı. Çok şükür bunları hayata geçirdik. ‘Kendi kendine yetebilen bir belediye’ hedefiyle bir ayağını daha hayata geçirmiş olduk. Kocasinan’ın yüzölçümü bakımından büyük alan olsa da her alanda hizmet üretiyoruz. Kocasinan Akademi’den Çocuk Kulübüne, eğitimden sanata, kültürden spora kadar her alanda hemşehrilerimizin yanındayız. Özellikle belediyelerin en önemli hizmeti, yol yapım ve asfalt dökmektir. Bu noktada bu tesisi şehrimize kazandırdık. Çevre dostu olan ve saate 250 tonluk kapasiteye sahip olan tesisimizi, kredi veya borçlanmadan kendi öz kaynağımızla aldık. 70 Milyon TL’ye mal olan tesisimiz, Kayseri’ye ve Kocasinan’ımıza hayırlı olsun. Bu tesisimizi Kocasinan’ın ikinci fabrikası olarak görüyorum. Kocaeli’nden konkasör tesisinin parçalarını 26 tır ile buraya getiren ve kurumunu yapan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Asfalt plenti gibi agrega üretim tesisinde 6 megabaytlık enerji harcanıyor. Bu noktada enerji tesisi kuracağız. Özellikle çevreci beton teknolojisini entegre ederek, beton santralini kuracağız ve böylelikle Kayseri’mize beton asfaltına kavuşmuş olacak. Yapmış olduğumuz bütün çalışmalarda tasarruf mantığı var. Kurmuş olduğumuz asfalt plenti ve agrega üretim tesisiyle tasarruf ediyoruz. Bu kurmuş olduğumuz agrega üretim tesisi, bir yılda kendi maliyetini karşılamış olacak ve yeni bir tesis maliyetini çıkarmış olacak” ifadelerini kullandı.

Başkan Çolakbayrakdar, “Güçlü ve Büyük Kocasinan’ için tüm alanlarda yatırım yapmaya ve hizmet üretmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise Başkan Çolakbayrakdar’ın yapmış olduğu anlamlı çalışmasından dolayı tebrik ederek; “Belediyelerin ulaşım noktasında en önemli malzemesi olan agregayı üreten bu tesisin hayırlı olmasını diliyorum. Yatırımdan yatırma hizmetten hizmete koşan bir anlayışla çalışıyoruz. Elbirliğiyle şehrimize nice hizmetler yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

AK Parti Kayseri Milletvekili Bayar Özsoy da; “Ahmet Başkanımın bu tesisini görünce ve beton santralinin şehrimize kazandırılacağını duyunca çok heyecanlandım. Özellikle bu tesis, Kayseri’mize çok büyük katma değer sağlayacak. Bu tesisin diğer belediyelerimizde de olması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda Ahmet başkanımı tebrik ediyorum” dedi.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ise; tesisin Kayseri ve Kocasinan’a hayırlı olması temennisinde bulundu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki de tesisin çok önemli olduğuna dikkat çekerek; “Bu güzel tesisimizin hayırlı olmasını diliyorum. Ahmet Bey’i tebrik ediyorum. Bu olmazsa olmazımızdır. Bu olmasa yol olmaz. Yol demek, medeniyet demektir. Bu noktada yol için en önemli olan ve yepyeni tesis kazandıran başkanımızı ve ekibini tebrik ediyorum. Şehirlerin geleceği o şehirde yaşayan belediye başkanlarının ufuklarıyla doğru orantılıdır. Şehrin geleceği için risk alıp koşuyorlarsa o şehrin geleceği aydınlık olur. Bu noktada Kayseri’nin gelişmesi 1994 yılında dönüm noktası olmuştur. 30 yıla yakındır bu şehir için durmadan çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Özhaseki ve protokolün kürsüde butona basmasıyla kontrollü patlatma gerçekleştirildi ve program sona erdi.

Öte yandan Kocaeli’den konkasör tesisinin parçalarını 26 tır ile getiren Kocasinan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yaklaşık 50 gün içerisinde tek tek parçaların birleştirildiği Gürpınar’daki tesiste üretime geçildi. Kocasinan’ın rezerv olarak en az 20 yıllık yol yatırım ihtiyacını karşılayacak olan Konkasör tesisi, saatte 250 ton yılda ise 750 bin tonluk kapasiteyle daha hızlı, daha ekonomik ve daha kaliteli üretim imkânı sunuyor. Dünya standartlarında kaliteli asfalt üretimi için her gün numune alıp, kendi laboratuvarda analiz eden Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından kurulan konkasör ile teknik yönden kaliteli asfalt üretimi için gerekli kaliteli kalker sınıfı agrega ile yol yapımı için gerekli olan alttemel, temel ve çeşitli ebatlarda asfalt mıcırı üretimi gerçekleştiriliyor.

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.
Başa dön tuşu
canlı casino siteleri Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -