Ekonomi

Kritik TCMB toplantısından beklentiler

MB yönetiminden, yeni ekonomi kadrolarından ve Sn. Cumhurbaşkanı’ndan gelen mesajları yatırımcı iyi okudu. En kısa zamanda ekonomi karar alıcılarının bu iyi niyet mesajlarını aksiyonlarla desteklemesi gerekiyor. Piyasa daha kesin ve ortodoks para politikası zemininde hareketler bekliyor. Yani 2018’den sonraki sadeleşme patikasından gidilmesini ve politika faizinin artırılmasını… Referans alınacak faiz oranı, ilave sıkılaşma etkisi yaratacak ve reel getiri pozisyonunu kuvvetlendirecek bir noktada olmalı… Aynı zamanda Merkez Bankası gerektiğinde faiz artırmaya devam da edebilecek bir pozisyonda olmalı.

 

Türkiye faiz oranları… (Ortalama TRY fonlama oranı, 1 haftalık repo, gecelik borç verme oranı, geç likidite penceresi) (Kaynak: Bloomberg, TCMB)

 

Ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası’ndaki değişiklikler sonrasında piyasaya çok olumlu mesajlar verildi. Merkez Bankası’nın da Sn. Naci Ağbal yönetiminde Ortodoks para politikasına dönüş yapacağı aynı zamanda politikalarına şeffaflık ve öngörülebilirlik kazandıracağına yönelik beklentiler ağırlık kazandı. İletişim bacağı bu kadar iyi bir şekilde yönetilmişken, bunun aksiyon bacağının yarınki faiz toplantısında bir politika faizi artışı ile devam etmesini bekleriz. Bu aşamadan sonra da, politika faizi olarak adlandırdığımız repo faizinin “tek politika aracı” olarak yeniden tesis edilerek sadeleşmenin ilanını da bekleyebiliriz.

 

Ağırlıklı ortalama fonlama oranı, son haliyle %14,72 seviyesinde. Politika faizi %10,25 ile bunun çok altında kalmaktadır. Merkez bankası, finansman maliyetlerindeki devam eden artışı hesaba katarak politika faizini bu oranın üzerine çıkaracaktır. Bizim beklentimiz politika faizinin 550 baz puanlık artışla %15,75’e getirilmesi yönündedir. 550 baz puanlık bir artış, görünüşte sert, ancak gerçekte efektif faiz oranında 100 baz puan civarında bir sıkılaşma etkisi yaratacaktır.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı