Ekonomi

Petkim’in davaları

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada şunlar dile getirildi:

”Şirketimizin daha önce 25.08.2017 ve 06.02.2020 tarihli özel durum açıklamaları ile kamuoyunun bilgisine sunduğu üzere vergi idaresi tarafından 2014 yılında PyGas kullanımımıza ilişkin olarak yapılan bir inceleme üzerine 66 milyon TL özel tüketim vergisi ve 99 milyon TL vergi ziyaı cezasının şirketimize tebliğ edildiği ilgili açıklamalarımızla kamuya bildirilmiş, söz konusu ihtilafta taraflar arasında uzlaşma sağlanamadığından yargı yoluna gidilmişti. 
05.01.2021 tarihli özel durum açıklamamızda, belirtilen vergi aslı ve vergi ziyaı cezaları ile ilgili olarak İzmir 2. Vergi Mahkemesi tarafından görülmekte olan 8,6 milyon TL vergi aslı ve 12,9 milyon TL vergi ziyaı cezası tutarındaki kısmına ilişkin 3 davanın şirketimiz lehine kabulüne ve dava konusu cezalı tarhiyatın kaldırılmasına karar verildiği kamuya duyurulmuştu. Söz konusu husus kapsamında bu defa, İzmir 3. Vergi Mahkemesi tarafından görülmekte olan 57,4 milyon TL vergi aslı ve 86,1 milyon TL vergi ziyaı cezası tutarındaki kısmına ilişkin 16 davanın şirketimiz lehinde kabulüne ve dava konusu cezalı tarhiyatın kaldırılmasına karar verilmiştir. Söz konusu karar aleyhine davalı idarenin istinaf yoluna başvurma hakkı saklıdır.
Belirtilen husus ile ilgili olarak 30 Eylül 2020 tarihli konsolide finansal tablolarda bir karşılık ayrılmamıştır.”

Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı