Gündem

PMI Ağustos’ta 54,1’e yükseldi

ISO PMITemmuz’da bir önceki aya göre 0,1 puanlık (%0,2) artış ile 54,1’e yükseldi. COVID-19 kısıtlamalarının gevşetilmesinin ardından başlayan toparlanmanın Ağustos ayında da sürdüğüne işaret etti. Üretim ve yeni siparişlerde güçlü iyileşme devam ederken özellikle yeni ihracat siparişlerinde hızlı artış gözlendi. Firmalar, iş yüklerini karşılayabilmek için satın alma faaliyetlerini ve istihdamı genişletti.

En son yayımlanan verilere göre reel sektör güven endeksi Ağustos’ta bir önceki aya göre 0,9 puanlık azalış ile 113,9 seviyesine geriledi.

 

İmalat sanayi kapasite kullanım oranı, Merkez Bankası’nın imalat sanayi sektöründe çalışan işyerlerine her ay uyguladığı İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen cevaplara göre hazırlanıp yayımlanmaktadır. Ağustos’ta imalat sanayi kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 0,4 puanlık azalışla %77,1 olarak açıklanmıştır.

 

Rapor için tıklayınız.

https://bmd.com.tr/page/rapor_detay/5030/imalat-sanayi-pmi–agustos-2021.htm

Kaynak BMD
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı