Gündem

Radyo Nedir? Ne Zaman Üretilmiştir? Nasıl Kullanılır?

 

Radyo dinle aktivitesi hemen herkes tarafından sevilen bir aktivitedir. Yolculuk yaparken, evde otururken, piknik yaparken ya da gece yatağa geçildiğinde ve benzeri hemen her faaliyette online radyo dinle ya da internetten radyo dinle kişilerin zevk aldığı bir aktivitedir. Televizyonun yaygınlaşmadığı on yıllar öncesi dönemde şarkı dinlemekten haber dinlemeye kadar, hikaye anlatımlarından sevilen türkülere kadar bir çok faaliyet radyo aracılığıyla yapılmaktaydı. Dolayısıyla radyo, kişilerin bir eğlence aracının olmasının yanın sıra bir haber alma kanalı olmasından ötürü önemli bir yer arz etmekteydi.

 

 

1907’de Berlin ve Kopenhag arası bir söz iletimi ile ilk radyo yayını yapılmış oldu. ABD’de 1910’da bir müzik iletimi, Belçika’da 1914’te bir konser iletimi gibi bir takım deneme sonrasında 1920’de Büyük Britanya’da başladı. Ancak radyonun yaygınlaşması bu tarihlerden çok sonrasına, ta ki 1955’lere kadar uzanmaktadır. 1955 tarihinde transistorlu alıcıların kullanılmasıyla radyonun yaygınlaşması da başlamıştır.

 

06

 

Günümüzde internetten radyo dinle ve canlı radyo dinle uygulamalarının yaygınlaştığı dönemden farklı olarak; söz konusu 1955’lerde başlangıçta ulusal ve bölgesel radyo yayınları yapılmış, radyo yayınlarında ise uzun dalga adıyla bilinen kilometrelik dalgalar ile orta dalga olarak bilinen hektometrelik dalgalar kullanılmıştır. Elektromanyetik tayfın belirli bir aralığını dinlemek üzere dizayn edilmekte olan radyo alıcıları ve radyolar; seçicilik ve hassaslık etmenlerine göre kalite değerlendirmesi yapılan cihazlardır.

 

 

Genel olarak popüler radyolar iki farklı türden modülasyonu almak üzere tasarlanmışlardır. Bunlar; genlik modülasyonu olarak bilinen AM ve frekans modülasyonu olarak bilinen FM modülasyon türleridir. Normal radyo ve radyo alıcılarında MW – Mid Wave olarak bilinen Orta Dalga ve FM, kimi zaman da LW – Long Wave olarak bilinen Uun Dalga bulunabilmektedir. Kalitesine ve çeşidine göre değişkenlik gösteren SW – Short Wave olarak bilinen Kısa Dalga radyolarının alış tayfı değişebilmektedir. İstasyonlar genel anlamda genlik modülasyonu olarak bilinen AM ile yayın yapmaktadır. Bu çeşitten yayınları dinleyenlere SWL – Short Wave Listener yani Kısa Dalga Dinleyicisi denilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı