Sponsorlu Bağlantılar

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal ekimi operasyonu estetik kaygılarla yapılmaktadır.  Bazı kişilerin genetik yatkınlığa bağlı olarak veya aşırı stres sebebiyle sakal kaybının yaşanmaması sonucunda seyrekleşme olur.  Sakal konusu erkeklerin önemli ayrıntılarından birisi olduğu için bu konu oldukça merak konusu olmuştur.  Sakal ekimi işlemi saç ekimi işlemi ile benzerlik gösterir.

Donör olarak kullanılan ensenin üst tarafındaki bölgeden alınan saç greftleri uzman hekimin tecrübesi ve deneyimi ile sakalın seyrek olan bölgesine ekilmesi ile gerçekleştirilir. Sakal ekimi operasyonu lokal anestezi yapılarak gerçekleştirilir.  Merkeze göre değişse de genellikle hasta açısından konforlu bir tedavi gerçekleşir.  Sakal ekiminden önce ve daha sonra ciddi anlamda farklılıklar olur ve kişinin istediği beklentiyi karşılar. Sakal ekimi sakal kaybı yaşayan kişilere ciddi anlamda alternatif oluşturan tedavilerden biridir.

DHI Saç Ekimi Nedir?

DHI saç ekimi tekniği yeni bir saç ekimi metodu gibi algılanmaktadır.  Ancak teknik olarak diğerlerinden farkı olmasına rağmen bütün saç ekim tekniğinde mantık aynıdır.  DHI saç ekimi diğerlerinden farklı olarak donör olarak bulunan bölgeden saç greftleri kanal açılmadan implanter denilen bir yöntemle alınıp gerçekleştirilir.  İmplanter choi iğnesi olarak bilinmektedir. Choi iğnesi ince silindirik medikal bir materyaldir.

Bu iğne kanal şeklindedir ve saç kökleri kanal boyunca sürünerek iğne yerleştirilir.  DHI Tekniği aynı zamanda Choi metodu olarak da bilinir.  Dhi saç ekimi yöntemi diğer tekniklere göre daha avantajlıdır.  Daha seri saç ekimi işlemini gerçekleştirir.  Ayrıca DHI tekniğinde saç köklerinin canlı ve sağ kalma oranı daha yüksektir.  Kesilen alan minimal düzeyde olacağından reaksiyon veya kanama riski olmaz.  Aynı zamanda bu yöntemle yapılan ekim işlemi için tıraş olmak gerekmez.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal ekimi sakalları dökülmüş veya seyrek çıkan veya sakal kıran denilen bir hastalığa maruz kalınması durumunda sakallarda kayıp yaşayan hastaların saç ekimi tekniği ile benzerlik gösteren metot ile sakal ekimi de gerçekleştirilir. Sakal ekimi estetik bir cerrahi operasyondur.  Sakal ekiminde saç ekiminde olduğu gibi donör bölgeden yani iki kulak arasındaki sağlıklı saçlarım bulunduğu bölgeden saç kökleri alınır ve seyrek olan sakal bölgesine ekilir.

Her iki durumda da teknik aynıdır.  Saç ekim tekniği ile sakal ekim tekniği arasında bir fark yoktur.  Sakal ekimi saç ekim tekniğinde olduğu gibi lokal anestezi ile yapılır ve hastalar açısından son derece konforlu koşullarda gerçekleşir.  Sakal ekimi sonuçları genellikle başarılı sonuçlanır.  Ancak bu başarının yakalanmasının temel koşulu uygulamanın yapılacağı merkez ve bu operasyonu gerçekleştirecek olan hekimin tecrübesidir.

Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi fiyatları her yıl periyodik olarak güncellenmektedir.  Ancak saç ekimi fiyatları konusunda en doğru bilgiye ekim işleminin yaptırılacağı merkezde ilk muayene yapılarak bu uygulamayı yapacak olan hekimle yüz yüze görüşmektir.  Fiyatlar genellikle kişiye özeldir.  Çünkü her hastanın saç dökülme oranı aynı değildir.  Bazı durumlarda saçta belli oranda seyreklik bulunur.

Bazı durumlarda ise tamamen kellik noktasında bir saç dökülmesi yaşanmıştır.  Dolayısıyla saç ekim fiyatlarını belirleyen kaç tane saç kılının alınıp kanala ekileceği durumudur.  Yani saç ekim fiyatları kişiden kişiye değiştiği için en doğru yöntem hekimle bu konuyu yüz yüze görüşerek öğrenmektir.

 

Sakal Ekimi Öncesi Ve Sonrası İşlemler

Sakal ekimi öncesi ve sonrasındaki süreç sıkıntılı bir süreç değildir.  Öncelikle sakal ekimi öncesinde hangi merkezde yapılacağının araştırılması ve uygulamayı yapacak olan doktorun ilk muayenesinde bu operasyon için uygun olup olmadığı tespit edilir. Ardından sakal ekimi sonrasında doktorun önerileri doğrultusunda dikkat edilmesi gereken konular vardır.  Öncelikle operasyon yapılan bölgenin temiz ve kuru tutulması çok önemlidir. Hastaların operasyondan sonra yüzüstü yatmaması belli bir süre sırt üstü yatması istenmektedir.

Operasyondan sonra ilk 2 gün sakal Bölgesi’nin su ile teması olmamalıdır.  Hastaya göre iyileşme süreci farklılık gösterse de sakal ekimi öncesinde ve sonrasında alkol ve sigara bağımlısı olan hastaların bırakmaları gerekir.  Alkol ve sigara tüketimi özellikle cerrahisi bulunan işlemlerde yaranın iyileşmesini geciktirdiği için bu hekimler tarafından çok tercih edilen bir durum değildir. Sakal ekimi işleminden sonra o bölgede önce kabuklanmalar oluşur ancak ardından bu kabuklar kendiliğinden dökülür.  Bu süreçte elle temasın o bölge ile kesilmesi ve o bölgeyi kaşımamak son derece önemlidir.

Saç Ekimi Yaptıranların Yorumları

Saç ekimi uygulaması günümüzde sıklıkla yapılmakta ve bu konuda Türkiye’deki hekimlerin başarısı uluslararası düzeydedir. Dolayısıyla saç ekimi yaptıran hastaların yorumlarına bakıldığında genellikle başarı oranı oldukça yüksektir.  Başarı oranının yüksek olmasının temel koşullarından biri ise uygulamayı yapacak olan hekimin bu konuda deneyimli ve başarılı olmasıdır. Saç ekimi hakkında bilgi için hemen randevu alın.

 

Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı