Essay On Articles Of Association For A Church Essay Rousseau Social Contract Bangkok Patana Admissions Essay Babines D Amadou Explication Essay Lindisfarne Gospels Essay
Ekonomi

Satış dalgası

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

Dünkü satış dalgasının ardından bu sabah da risk iştahındaki zayıflık Asya ile devam ediyor. ABD vadeliler ve Dolar dışındaki çoğu varlıkta da baskı daha düşük şiddette de olsa sürüyor. S&P500 ve Nasdaq endekslerinden sonra Alman DAX endeksi ile EURUSD paritesinin de 50 günlük ortalamalarının altına kaymaları risk algısındaki bozulmayı teyit eder nitelikte. Bugün de özellikle borsa endekslerinde baskı devam edebilir. Küresel çapta yaşanan satış dalgasına TL’deki zayıflıkla birlikte daha fazla tepki veren BIST100 endeksinde de satıcılı seyir gözlemlenebilir. Endeksin güne tepki alımlarıyla başladıktan sonra satışlarla karşılaşabileceğini ve gelen olası satışlarla 1.073 desteğine kadar geri çekildikten sonra bu seviyenin hafif üzerinde dengelenme çabasında olabileceğini öngörüyoruz.

 
       

 

MAKROEKONOMİ

        
Wall Street koronavirüs vakalarındaki artışın sürmesi ve ek mali teşvik paketine yönelik belirsizlikle dün satıcılı kapandı. Euro Bölgesi’nin pandemiye karşı yeni tedbirler alabileceği endişeleri artırırken, dünyanın önde gelen bankalarının şüpheli işlem yaptığına dair haber akışı da risk iştahını baskılamakta. ABD-Çin geriliminin de izlenmesiyle bugün Asya borsaları düşüş eğilimli bir görüntü sergiliyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında bugün yeni önlemler açıklaması bekleniyor.

Türkiye ve Euro Bölgesi’nde tüketici güven endeksleri ağırlıklı bir güne başlıyoruz. Artan işsizlik ve salgının gidişatının belirsiz olduğu bir ortamda Euro Bölgesi’nde eylül ayı öncü tüketici güveni verisi izlenecek. ECB Başekonomisti Philip Lane’nin ve BoE Başkanı Andrew Bailey’in konuşmaları da takip edilecek.

ABD tarafında, TSİ 17’de eylül ayına ilişkin Richmond Fed imalat sanayi endeksi verisi izlenecek. TSİ 17’de ağustos ayı mevcut konut satışları verisi de açıklanacak. Ayrıca TSİ 17’de Chicago Fed Başkanı Charles Evans’ın konuşması bulunuyor.

  • Dün Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Fed’in faiz oranlarını ekonomi tam istihdam ve fiyat istikrarına tam olarak dönene kadar sıfıra yakın faizleri 2,5-3 yıl devam ettirmesi gerekebileceğini söyledi.

Bugün yurt içinde saat 10’da eylül ayına ilişkin tüketici güven endeksi verisi açıklanacak. Ağustos ayında tüketici güven endeksi, 59,6 seviyesine gerilemişti. Son dönemde artan döviz kuru ve TCMB’nin normalleşme adımları kapsamında likidite sıkılaştırıcı adımları eylül ayı tüketici güven endeksine baskı yapabilir. Bu veriden önce takip ettiğimiz Bloomberght tüketici güveni ön endeksi eylülde %5,46 gerileyerek 70,71 seviyesine geldi. 

Bu arada TÜİK, tüketici güven endeksinin uluslararası karşılaştırılabilirliğini sağlamak amacıyla hesaplama yöntemini güncellediğini açıkladı. Hesaplamalara 12 aylık dönem için “işsiz sayısı beklentisi” ve “tasarruf etme ihtimali”  endeksleri dahil edilmezken, geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu ve gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi hesaplamalara dahil edildi.

ŞİRKET HABERLERİ 

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): Şirket mülkiyetinde bulunan İstanbul-Avcılar ve Ankara-Çankaya, 39.604 m2 yüz ölçümlü arsaların KDV Hariç 128mn TL (KDV Dahil 151mn TL) bedel üzerinden e-ihale ile satışa sunulmuş olup, söz konusu arsalar için 18.09.2020 tarihinde toplam KDV Hariç 149,9mn TL (KDV Dahil 176,9mn TL) teklif gelmiştir. Söz konusu arsaların nihai satış işlemleri devam etmektedir.

21 Ağustos 2020 Tarihli Emlak Konut GYO Raporumuz için tıklayınız…

Koç Holding (KCHOL, Nötr): Yönetim Kurulu tarafından, Vehbi Koç Vakfı’nın sahibi olduğu 327.598,01 TL nominal değerli Arçelik A.Ş. (ARCLK, Nötr) payının 7.416.819 TL ve 677.947,33 TL nominal değerli Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (FROTO, Nötr) payının 59.828.852 TL bedel karşılığında, nakden ve peşin olarak satın alınmasına karar verilmiş olup, hisse devir ve ödeme işlemleri bugün tamamlanmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ 

Bankacılık: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, ıslak imzaya gerek kalmadan dijital ortamda banka hesabı açılabilmesine imkan tanıyan düzenlemeye hazırlanıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hazırlanan ‘Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine İlişkin Tebliğ Taslağı’na göre, 1 Ocak 2021’den itibaren banka müşterileri şubeye gitmeden, ıslak imza gerekmeden dijital ortamda banka hesabı açılabilecek. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankalar tarafından yeni müşteri kazanımında ve müşteri kimliğinin doğrulanmasında kullanılabilecek uzaktan kimlik tespiti yöntemlerini belirlemek üzere “Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine İlişkin Tebliğ Taslağı” hazırladı. Düzenleme yürürlüğe girdikten sonra uzaktan kimlik tespiti mümkün hale gelecek. Yeni dönemde uzaktan kimlik doğrulamasıyla hem müşteri olunabilecek hem de mevcut müşteriler bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilecek. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

ARD Bilişim (ARDYZ): Şirket, Millî Savunma Bakanlığı Tedarik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile “Yedekleme Sistemleri İçin İlave Disk Alımı” işine ait sözleşmeyi 1.958.000 TL + KDV bedelle 21.09.2020 tarihi itibariyle imzalamıştır.

FAİZ PİYASALARI

Pazartesi günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %10,39 seviyesinden %10,61 seviyesine yükseldi. Pazartesi günü TCMB 10 milyar TL tutarında geleneksel repo ihalesi açarak piyasayı %11,29’dan fonladı. Ayrıca pazartesi günü TCMB GLP kanalıyla %11,25’ten 20,4 milyar TL fonlama yaptı. Merkez Bankası piyasayı toplamda ise 261,5 milyar TL ile 205 milyar TL’si (10 milyar TL 3 aylık,%6,75 + 195 milyar TL 1 aylık,%10,90) repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan tutarın, 10,4 milyar TL’si BİST’te %9,75’ten, 16,9 milyar TL’si BAPP’ta %9,75’ten ve diğer geri kalan 8,9 milyar TL TCMB bünyesinde %9,75’ten kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %0,69 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %0,65-%0,69 bandında hareketin ardından, %0,67 seviyesinden günü kapattı. 

​Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde yükselişler gözlendi. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta faizlerde 20 baz puana varan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise faizlerde günlük bazda 30 baz puana varan yükselişler görüldü.

 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı