Gündem

Suudi Arabistan ile Huawei arasında yapay zekâ işbirliği

Suudi Arabistan, Çinli teknoloji devi Huawei ile yapay zekâ teknolojisini geliştirme konusunda işbirliği başlattı.

Suudi Arabistan’ın ulusal ölçekte dijital dönüşüme dair 2030 vizyonu hedefinin parçası olarak, Suudi Veri ve Yapay Zekâ Kurumu (SDAIA) ile Huawei şirketi arasında Ulusal Yapay Zekâ Kapasitesini Geliştirme Programı kapsamında bir mutabakat zaptı imzalandı.

SDAIA’ya bağlı Ulusal Yapay Zekâ Merkezi’nin CEO’su Majid Altuwaijri, yaptığı konuşmada, Suudi Arabistan’ı dünyanın önde gelen veriye dayalı ekonomileri arasına sokmak istediklerini belirtti.

Altuwaijri, Ulusal Yapay Zekâ Kapasitesini Geliştirme Programı ve Huawei’yle yapılan işbirliği yoluyla Suudi Arabistan’ın en ileri teknolojilere sahip olmayı sürdürmenin yanı sıra, en iyi uygulamaları benimseme konusunda da başarılı deneyimlerden yararlanabileceğini ifade etti.

Huawei Ortadoğu Bölgesi Başkanı Charles Yang, yapay zekâ alanında uzun vadeli bir AR-Ge stratejisi uyguladıklarını, yapay zekânın 5G bağlantısı, bulut teknolojisi ve endüstriyel uygulamalarla kaynaşması yoluyla büyük fırsatlar yarattıklarını kaydetti.

Charles Yang, Suudi Arabistan’la yapılacak işbirliğiyle söz konusu teknoloji alanlarında yeni değerler yaratmayı, yerel ortaklarıyla yürütecekleri işbirliğiyle Suudi Arabistan’ın dijital dönüşüm hedefine ulaşmasına yardım etmek istediklerini sözlerine ekledi.

SDAIA tarafından video konferans yöntemiyle düzenlenen Küresel Yapay Zekâ Zirvesi 21-22 Ekim günlerinde yapıldı.

 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı