Gündem

Tibet’te dünyanın en yüksek otoyolu hizmete girdi

4 yıl süren inşaatın ardından tamamlanan Tibet Özerk Bölgesi’nde Nagqu-Lhasa otoyolu bugün hizmet girdi. Bu otoyol deniz seviyesinden yüksekliği bakımından dünyadaki en yüksek otoyol konumunda.

Uzunluğu 295 kilometre olan ve deniz seviyesinden 4 bin 500 metre yükseklikte olan bu otoyol, Beijing’den Lhasa’ya giden otoyolun bir parçasıdır.

Otlaklar, karla kaplı dağlar ve sulak alanlar gibi turistik yerlerden geçen Nagqu- Lhasa otoyolunun, güzergah çevresindeki turizmin gelişimini teşvik etmesi bekleniyor.

Nagqu-Lhasa otoyolu aynı zamanda çevreye dost bir yoldur. Yol boyunca toplam 145 köprü inşa edildi. Köprülerin inşası yol boyunca sulak alanlara ve otlaklara verilen zararı en aza indirebilir. Köprü altında yak ve koyunların yürümesi için geçitler bulunuyor.

Bu otoyol, Tibet Özerk Bölgesi’nin merkezi Lhasa ile Tibet’in kuzeyindeki otlakları birbirine bağlayan ilk otoyoldur. Trafiğe açıldıktan sonra Lhasa’dan Nagqu’ya yolculuk 6 saatten 3 saate düştü. Nagqu çobanları tarafından üretilen süt ürünleri, Lhasa’ya ve diğer yerlere daha hızlı sevk edilebilir

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı