Ekonomi

TL mevduat ve kredi faizleri geriledi

Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 15 Ocak haftasında bir önceki haftaya göre 10 baz puan azalışla %16,12 olurken dolar mevduat faizi 10 baz puan azalışla %1,43 ve Euro mevduat faizi 8 baz puan azalışla %0,68 oldu.

 

TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise aynı haftada bir önceki haftaya göre 102 baz puan azalışla %19,88 olduTL bazlı konut kredi faizleri 21 baz puan azalışla %18,40; taşıt kredi faizleri 2 baz puan azalışla %20,35 ve ihtiyaç kredi faizleri 15 baz puan azalışla %22,94 olarak gerçekleşti.

 

Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı aynı haftada 93 baz puan artışla %4,04 olurken Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı 56 baz puan azalışla  %3,45 oldu.

 

Ticari kredilere uygulanan mevduat spreadi TL için %3,76 olurken Dolar ve Euro için sırasıyla %2,61 ve %2,77 oldu. TL ticari kredilerdeki mevduat spreadi dolar ve Euro kredilere uygulanan spreadin yukarısında seyretmeye devam ediyor.

 

2018 Ağustos ayı sonrasında hızla tırmanışa geçen kredi ve mevduat faizleri 2019 Temmuz ayından itibaren TCMB’nin faiz indirimleriyle beraber düşüş trendine girmiştir. Covid-19 tedbirleri kapsamında başlatılan genişleyici politikalar yeni normale dönüşle beraber kademeli olarak sıkılaştırılmaya başlanmış ve TL faizlerde yukarı yönlü bir hareket olmuştur.

 

Faizlerin yüksek olduğu dönemlerde bankaların kredilere uyguladıkları faiz oranının mevduata uyguladıkları faiz oranıyla farkı yükselmektedir. Bir başka deyişle kredi/mevduat spreadi faizlerin yüksek olduğu dönemlerde yükselmektedir. Bu durumu bankaların faiz artışlarını mevduattan önce kredilere yansıttıkları şeklinde yorumlayabiliriz.

 

Rapor için tıklayınız.

https://www.bmd.com.tr/page/rapor_detay/4607/kredi-ve-mevduat-faiz-oranlari-22.01.2021.htm

 

Kaynak BMD
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı