Essay Introduction Starters Examples Jay Westerveld Greenwashing Essay My Cultural Profile Essay Argumentative Essay About Smoking Outline Sample
Gündem

Torun: “Kaybettiğinizi görün, belediyelerimizin yakasından düşün”

Torun, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, “Bakanlığınız, yerel seçim sonuçlarını hazmedemediği her uygulamasıyla görülen merkezi yönetimin, kazanamadığı belediyelerden intikam alma hevesine alet mi edilmiştir?” diye sordu. Torun, “Hukuki dayanaktan yoksun olan ve tamamen siyasi amaçlarla alınan bu kararı tanımıyoruz. İktidar artık ülkenin en büyük belediyelerini kaybettiğini idrak etmeli ve belediyelerimizin yakasından düşmelidir” dedi.

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Torun, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün, Taksim Gezi Parkı’nı Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı’na devretmesini Meclis gündemine taşıdı. Torun, Bakan Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, şu sorulara yanıt istedi:

“Zamanlama tesadüf mü?”

“Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı ne zaman kurulmuştur, yöneticileri kimlerdir, mülkiyetinde hangi taşınmazlar bulunmaktadır? Gezi Parkı’nın, söz konusu vakfa ait olduğuna ilişkin somut bilgi ve belgeler nelerdir? Gezi Parkı’nın söz konusu vakfa devredilmesi kararının, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Taksim Meydanı Projesi’ne başlama aşamasındayken alınmış olması siyasi mi yoksa tesadüf müdür?

“Gezi Parkı’nda ne planlanıyor?”

2008 tarihli kanun gerekçe gösterilerek yapılan devir işlemi eğer hukuki ise neden 13 yıldır yapılmamıştır? İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Cumhuriyet Halk Partisi yönetimine geçmesi bu kararda etkili olmuş mudur? Bakanlığınız, yerel seçim sonuçlarını hazmedemediği her uygulamasıyla görülen merkezi yönetimin, kazanamadığı belediyelerden intikam alma hevesine alet mi edilmiştir? Söz konusu devir işleminin iptali için yargı süreci devam ederken ya da sonrasında Gezi Parkı’nda herhangi bir inşaat ya da düzenleme çalışması planlanmakta mıdır?”

“Kararı tanımıyoruz, mücadele edeceğiz”

Torun, devir kararına ilişkin olarak ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“Hukuki dayanaktan yoksun olan ve tamamen siyasi amaçlarla alınan bu kararı tanımıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyemiz, kararın iptal edilmesi için her türlü hukuki girişimde bulunmaktadır. Mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir. Bu kararın he hukukta ne de milletin vicdanında hiçbir karşılığı yoktur. Belediyelerimizin hizmetlerini engellemek için artık ne yapacağını şaşıran, hiçbir yasal ve hukuki gerekçe olmadan, ülkenin her yerindeki taşınmazlara el koymaktan dahi çekince duymayan bu sorunlu yönetim artık milletimizi canından bezdirmiştir.

“Belediyelerimizin yakasından düşün”

İktidar artık ülkenin en büyük belediyelerini kaybettiğini, milletin gözünden düştüğünü idrak etmeli ve belediyelerimizin yakasından düşmelidir. Milletimiz emin olsun ki; onlar hangi baskıyı kurarsa kursun, biz tüm engelleri yıkmaya ve bir avuç azınlık için değil, halkın tamamının çıkarları için çalışmaya devam edeceğiz.”

Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı