Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Ekim vadeli endeks kontratı cuma günü 1231,50 ve 1243,25 puanları arasında dalgalanarak günü %0,34’lük yükselişle 1241,25 uzlaşma fiyatından tamamladı. Vadeli kontrat dar bir bant içinde işlem gördüğü haftanın son gününü sınırlı yükselişle tamamladı. Perşembe günkü değer kayıplarının ardından küresel tarafta tepki alımları etkili olurken yurtiçinde iyimserliğin sınırlı kaldığını izledik. Bugün yurtiçinde ve Euro bölgesinde temmuz ayı sanayi üretimi rakamları izlenecek. Kontratın haftaya yukarı yönlü bir seyirle başlamasını bekliyoruz. Sıkışık seyrini sürdüren vadeli kontratta bugün geçen haftanın zirvesi 1250’nin aşılması durumunda 1256 ve 1263 seviyeleri gündeme gelebilir. Kontratta 1235 seviyesinin altında kalınması durumunda ise 1228 ve 1220 seviyeleri önem kazanacaktır.

Dolar/TL Yakın Vade

Eylül vadeli Dolar/TL kontratı cuma günü 7,4760 ve 7,5075 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %0,41’lik yükselişle 7,5050 seviyesinden tamamladı. Perşembe günü ECB başkanı Lagarde’ın açıklamaları sonrası 7,44 ile son bir haftanın dip seviyelerini test eden yakın vadeli Dolar/TL kontratı bir günlük aranın ardından haftanın son gününde sınırlı da olsa yükseliş gerçekleştirdi. Gün içinde yurtiçinde açıklanan dış ticaret dengesi rakamı temmuz ayında 1,8 milyar ile beklenti rakamının altında kalırken, ABD’de açıklanan ağustos ayı enflasyon verisi bir miktar tahminlerin üzerinde gerçekleşti. Dolar çoğunlukla gelişmekte olan para birimlerine karşı değer kaybetse de zayıf sterlinin etkisiyle küresel dolar endeksi gün içinde yataya yakın bir seyir izledi ve günü 93 seviyesinin üzerinde tamamladı. Hafta sonu kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin notunu B2 seviyesine indirirken görünümü “ negatif” olarak korudu. Bugün yurtiçinde sabah saatlerinde açıklanacak temmuz ayı sanayi üretimi verisi takip edilecek. Yurtdışında ise ABD tarafında önemli bir veri akışı bulunmazken İngiliz parlamentosunda oylanacak Brexit oylaması dolar endeksi fiyatlamalarında etkili olabilir. Cuma günü kontrat işleme kapandığı sırada 93,3 seviyelerinden işlem gören küresel dolar endeksi sabah itibariyle 93,2 seviyelerinden, cuma günü kontrat işleme kapandığı sırada 7,47 seviyelerinden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle yatay seviyelerden işlem gördüğünü izliyoruz.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Mehtap Ateş

1987 Balıkesir doğumlu. Balıkesir Üniversitesi Muhasebe mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an gundemhaberioku.com'da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı