Gündem

Whois Sorgulama

İnternet sitelerinin kolay ulaşılabilir ve kullanıcıya görülebilir adres alanlarına domain denilmektedir. Domain  dijital olan ve web sitesinin sunucuna ulaşmak için kısayol oluşturan bir alandır. Site adı ve uzantı olmak üzere iki bölümden oluşan domain siteye gelen ziyaretçileri uygun sunucuya yönlendirmesi sebebiyle internet sitelerinin olmazsa olmazıdır. Karışık rakamlardan oluşan IP adresinin yerine daha kolay erişim sağlayan domainler sitelere özeldir.

     Domain al aramalarında bulunanlar öncelikle alacakları domainlerin kullanılıp kullanılmadığını bilmek zorundadır. Bu yüzden  domain whois sorgulama ile domainin daha önce alınıp alınmadığı kontrol edilir. Eğer alınmışsa kim tarafından alınıp ne zamandır kullanıldığını ve satışa açık olup olmadığını öğrenmek için yine whois kullanılır.

     Domainler ve IP adresleri hakkında bilgi vermek amacı ile kullanılan whois, tüm domainlerin kontrolünü sağlayan ICANN tarafından yönetilmektedir. Güncel olmayan bilgilerle domain kullanımı yapılan durumları da tespit eden whois sayesinde güncel olmayan domainler askıya alınmaktadır. Bir sitenin sahibine ulaşmak ya da iletişim bilgileri yazmayan sitelerle iletişim kurmanın yolunu gösteren whois ile siteyi yöneten firma hakkında bilgilere ulaşılabilmektedir. Web sitelerinin arkasındaki gerçek kişileri göstermesi ile internetin gerçekliğe olan kapısı haline gelen whois güvenli internet kullanımını desteklemek için uygulanmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı